Wiadomości

Hortensje - piękno w ogrodzie latem i jesienią. Jak o nie zadbać?

- Obfite i pełne wdzięku kwiaty w różowym, czerwonym, białym, czy nawet błękitnym  kolorze zachwycają. Pięknie ozdobią ogród - mówi Sławomir Gómuła z ACM Agrocentrum w Kielcach.

Fot.: Marzena Ślusarz

- Obfite i pełne wdzięku kwiaty w różowym, czerwonym, białym, czy nawet błękitnym kolorze zachwycają. Pięknie ozdobią ogród - mówi Sławomir Gómuła z ACM Agrocentrum w Kielcach.

Pełnymi uroku dużymi kwiatami hortensji cieszymy nasze oczy od lipca do pierwszych jesiennych przymrozków. Wraz ze specjalistami z ACM Agropcentrum radzimy, jak dbać o hortensje ogrodowe i bukietowe.   

Hortensje to kwiat, w którym wielkość, bujność i uroda idą w parze. Obfitym liściom towarzyszą duże, a w  niektórych odmianach nawet  ogromne, kwiatostany.  Ogrodowe jak i bukietowe znakomicie sprawdzą się jako ozdoba balkonu, tarasu, czy też ogrodu.

 

Miesiąc hortensji       

Lipiec to idealna pora by ulokować w naszych zielonych zakątkach hortensje. Dla hortensji  ogrodowych znajdźmy miejsce półcieniste lub cieniste, zaś dla bukietowych - słoneczne. Ziemia powinna być żyzna, lekko wilgotna, lekko kwaśna lub kwaśna.  - Mamy już wybór ziemi przygotowanej przez producentów. A jeśli wolimy podłoże przygotować sami, to musimy zmieszać ziemię ogrodową, uniwersalną z torfem - mówi Sławomir Gómuła, specjalista z ACM Agrocentrum przy ulicy Sandomierskiej w Kielcach. - Należy je tak ulokować, by gleba zakrywała około dziesięciu centymetrów łodygi więcej, niż w  doniczce - zaznacza. Z nawożeniem należy poczekać  około półtora miesiąca, gdyż roślina najpierw musi wykorzystać składniki pokarmowe zawarte w glebie. - Po tym  czasie należy zastosować nawóz do hortensji. Inne rodzaje używa się od wiosny do lipca, inne od sierpnia do późnej jesieni. W tym pierwszym okresie hortensje potrzebują więcej azotu, zaś w drugim więcej fosforu i potasu, by mogły dobrze przygotować się na zimę - tłumaczy Sławomir Gómuła. - Bardzo ważne jest podlewanie w czasie upałów. Dobrze jest podlewać hortensje i inne rośliny w naszych ogrodach i na balkonach nawet dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Polecam zraszacze do ogrodów, które równomiernie nawodnią cały obszar.

„Hot Red” to najbardziej popularna z hortensji.

„Hot Red” to najbardziej popularna z hortensji.  

 

Róż, biel, błękit...

Stworzone odpowiednie warunki przyniosą oczekiwane efekty. Ten krzew o zaokrąglonym pokroju wyda niezwykle efektowne kwiaty ujmujące obfitością i barwą. - Spośród ogrodowych najpopularniejsze są  różowe w odmianie „Hot Red”. Serca pasjonatów ogrodnictwa podbija także błękitna „Bela”, ale ten odcień nie jest naturalny. Uzyskujemy go poprzez dodanie odpowiednich ilości glinu. Preparaty są dostępne na rynku i w naszych sklepach - wyjaśnia specjalista ACM Agrocentrum Kielce. Kolejną ujmującą urodą odmianą jest „Amsterdam”, która wydaje kwiaty o mocno różowym kolorze.  Trudno obojętnie przejść także obok bujnej „Vanilla Sky”, która zdaje się być skąpana białą pianą. Kwiaty w kształcie baldachimu ma także wiele odmian hortensji bukietowych. - „Polestar” wyróżnia się tym, że kwiaty w kwiatostanie kwitną od zewnątrz do środka. Daje to piękny efekt - mówi Sławomir Gómuła. Dużą popularnością cieszą się odmiany, których kwiatostan formuje się w stożek, jak  „Pinky Winky”, która kwitnie wielobarwnie.

 

Błękitny kolor „Beli” to efekt działania podawanego glinu.

Kiedy przycinamy hortensje

Kwiatów nie zrywamy, pięknie wyglądają aż do pierwszych przymrozków. Na zimę możemy je zasuszyć i skomponować bukiety. - Jesienią nie przycinamy żadnej odmiany hortensji. Odmian ogrodowych, które kwitną na pędach dwuletnich,  w ogóle nie przycinamy, wykonujemy jedynie cięcia pielęgnacyjne. A na zimę przy wykorzystaniu włókniny robimy im namiot. Co do hortensji bukietowych, które kwitną na pędach jednorocznych, je wiosną przycinamy. Cięcie należy wykonać na wysokości 10-15 centymetrów od gruntu - tłumaczy Sławomir Gómuła.   

 

 

„Vanilla Sky” pięknie kwitnie białą pianą aż do jesieni.

„Vanilla Sky” pięknie kwitnie białą pianą aż do jesieni.  

 

 „Polar Bear wyróżnia się dużymi kwiatami w kształcie stożka.

 „Polar Bear wyróżnia się dużymi kwiatami w kształcie stożka. 

 

 

nawadnienia

- W czasie upałów rośliny należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Równomierne nawodnienie zapewnią zraszacze, które podleją obszar nawet do 320 metrów kwadratowych - podkreśla Sławomir Gómuła. 

 

HORTENSJE - TO TRZEBA WIEDZIEĆ 

Wśród hortensji znajdziemy odmiany, które ozdobią ogród, taras a nawet nieduży balkon. Kwiatostany spotkamy w kształtach baldachimu i stożka.   

Hortensje ogrodowe o dużych, bujnych  kwiatostanach w kształcie baldachimu. Wolą miejsca półcieniste i cieniste. Wymagają cięcia pielęgnacyjnego, także po zimie. W zależności od odmiany rosną od 80 do 200 centymetrów.

Hortensje ogrodowe pnące  wspinają się za pomocą krótkich korzonków przybyszowych, mają bujne białe kwiaty. Pędy osiągają nawet do 20 metrów długości, ale daje się formować i przycinać. Są mrozoodporne.

Hortensje bukietowe  o kwiatostanach obfitych, przyjmujących kształt baldachimu lub stożka w zależności od odmiany. Największym kwiatem stożkowym  wyróżniają się odmiana karłowa „Bobo” oraz „Polar Bear” - osiąga nawet 40 centymetrów wysokości. Same krzewy osiągają do 2 metrów wysokości, z wyjątkiem „Bobo” - dorasta do metra. 

  

 

hortensja pnąca

Hortensja ogrodowa pnąca. 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.